Kompozitne fasete

Uz digitalno planiranje, do novog osmeha u jednoj poseti

Šta su kompozitne fasete?

Fasete za zube su tanke ljuspice koje se postavljaju na prednju površinu zuba, i upravo one mogu učiniti da vaš osmeh zablista baš onako kako ste oduvek želeli.

Ako ste ikada pomislili kako bi bilo sjajno da zubi izgledaju savršeno ravno, bele i skladne, fasete su rešenje koje treba da razmotrite.

Posebna priča su kompozitne fasete koje se planiraju u softveru i izrađuju uz pomoć 3D štampača. Ovo je prava revolucija u stomatologiji. Šta to znači za vas?

Savršena preciznost

Ručno izrađene fasete mogu biti lepe, ali digitalno planirane i 3D štampane podižu sve na potpuno novi nivo.

U ovakvom pristupu se svaka linija, svaka ivica, svaki detalj prilagođava baš vašim zubima i osmehu. Rezultat je izgled koji deluje prirodno, a istovremeno besprekorno.

Brzina izrade

Umesto da provodite sate i sate na stomatološkoj stolici, ovaj proces je daleko brži. U nekoliko koraka, dobijate svoj novi osmeh – brzo, efikasno i bez stresa.

Sve počinje digitalnim planiranjem. Vaše fasete se 3D modeluju u specijalizovanom softveru, zatim se štampaju na 3D štampaču, a taj odštampani model se uz pomoć posebnog materijala prenosi na vaše zube.

Kada se preporučuju kompozitne fasete?

Kompozitne fasete preporučuju se kod manjih nepravilnosti poput:

Od čega se prave kompozitne fasete?

Kompozitne fasete se prave od materijala koji se zovu kompoziti – isti oni koji se koriste za pravljenje popularnih “belih” plombi. S obzirom na to koliko brzo nauka i tehnologija napreduju, i sami kompozitni materijali su značajno uznapredovali.

Danas, oni poseduju osobine koje omogućavaju da izgledaju estetski zadovoljavajuće i budu dovoljno postojani za svakodnevnu upotrebu.

Međutim, postoji jedna stvar koju treba znati – kompozit se jednostavno ne može takmičiti sa keramikom po pitanju dugotrajnosti. To je naravno, jedan od glavnih razloga zašto su metalne krunice i bezmetalne krunice popularan izbor u ortodonciji.

Dok keramika, od koje se prave keramičke fasete, zadržava svoju boju i izgled godinama, kompozit je sklon promenama. 

Na primer, nakon nekog vremena može doći do blagog menjanja boje, naročito ako često konzumirate kafu, čaj ili cigarete.

Ipak, kompozitne fasete su odličan izbor za one koji traže povoljnije rešenje i žele da u kratkom roku osveže svoj osmeh.

Kada se ne mogu postaviti fasete?

Kada zubi nisu na pravilnom položaju nekada je potrebno brusiti isuviše zubnog tkiva. Naša ordinacija teži biološkom pristupu te u takvim slučajevima pacijentu se predlaže neka vrsta ortodontske terapije ( fiksna proteza ili folije za ispravljanje zuba), druga alternativa je zbrusiti zub i postaviti krunicu.
U slučajevima kada se na zubima nalaze velike plomb takođe niije moguće izraditi fasete. 

Predlog je besplatna konsultacija kako bi utvrdili da li ste kandidat za ovu vrstu terapije. 

Šta su direktne kompozitne fasete?

Direktne kompozitne fasete se izrađuju direktno u ustima, što znači da stomatolog koristi kompozitni materijal kako bi oblikovao i prilagodio fasetu direktno na vašem zubu tokom jedne posete. Ovo je praktično rešenje ako tražite brzu transformaciju bez dugih procedura.

Ipak, nakon mnogo godina iskustva sa različitim tehnikama, sve češće se opredeljujemo za digitalno planirane, odnosno indirektne kompozitne fasete.

Razlog za ovaj izbor je jednostavan – zato što pružaju preciznost i estetski efekat koji je teško postići direktnom metodom.

Na primer, konture i detalji na površini zuba, koji zubu daju prirodan izgled i posebnu lepotu, mnogo su izraženiji kod indirektnih faseta. Pored toga, proces je brži i predvidiviji, što znači manje stresa i za pacijenta i za stomatologa.

Koliko traju kompozitne fasete?

Kompozitne fasete mogu trajati i do 10 godina, a najčešći razlozi za njihovu promenu su pucanje ili prebojenost što i jesu njihove najveće mane.

Da li je ugradnja faseta bolna?

Sama ugradnja faseta nije bolna. Pre pristupanja brušenju dajemo lokalni anestetik.

Kompozitne fasete - Pre i posle

Održavanje kompozitnih faseta

Dobra vest je da je održavanje faseta veoma jednostavno. Negujete ih potpuno isto kao što biste negovali svoje prirodne zube!

Šta to znači? Prvo, redovno pranje zuba. Dva puta dnevno četkicom i pastom za zube – baš kao što ste već navikli. Nemojte preskakati ni zubni konac, jer je jako bitan za čišćenje prostora između zuba.

Idite kod zubara na redovne kontrole i profesionalno čišćenje.

I još jedan savet: pazite šta grickate. Nema potrebe da postanete opsesivni, ali neka stvari poput leda, olovaka ili drugih tvrdih predmeta ne budu na meniju za vaše zube.

Fasete su čvrste, ali ipak zaslužuju malo pažnje.

Da li se kompozitne fasete mogu izbeliti naknadno?

Nažalost, kompozitne fasete se ne mogu izbeliti naknadno. Zato je jako važno da se sve isplanira pre nego što se fasete postave.

Na prvom pregledu pažljivo procenjujemo vašu trenutnu boju zuba i razgovaramo o tome kako biste izgledali sa fasetama u toj nijansi, ali i kako bi vaš osmeh izgledao ako odlučite da prvo izbelite zube.

Ovo je veoma važno, jer jednom kada se fasete postave, njihova boja ostaje ista.

Najčešće se naši pacijenti odluče za izbeljivanje zuba pre izrade faseta, kako bi osigurali da fasete budu u svetlijoj nijansi i savršeno uklopljene u njihov osmeh.

Zakažite pregled

Na pregledu ćemo se upoznati sa vašim problemom, uzeti sve potrebne informacije od vas kako bismo došli do idealnog rešenja koje se uklapa i u vaš budžet.

Naši pacijenti o nama

Zakazivanje pregleda

Zakažite dijagnostički pregled koji uključuje detaljan pregled usne duplje, konsultacije sa stomatologom i izradu plana terapije.

Plan terapije i аnaliza snimka: 

3000 rsd

3D Snimak jedne vilice i plan terapije:

6000 rsd

3D Snimak obe vilice i plan terapije:

8000 rsd

*Naglasite u kontakt formi ukoliko dolazite iz inostranstva.